FORUM MAKİNA- TÜRKİYE İŞ VE İSTİF MAKİNELERİ KİRALAMA SEKTÖRÜ GELECEK 10 YILDA YÜZDE 300 BÜYÜYECEK

İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) 13 Ekim Salı günü İstanbul Pendik Greenpark Otel’de Türkiye’nin ilk “İş ve İstif Makinaları Kiralama Zirvesi”ni düzenledi. 400’den fazla ulusal ve uluslararası katılımcıyı ve sektöründe lider 25 konuşmacıyı bir araya getiren zirvede, iş ve istif makineleri kiralama sektörünün güçlü bir büyüme potansiyeli olduğuna ve yıllık cironun 2024 yılında 2,4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağına değinildi.

İstanbul Pendik Greenpark Otel’de 2 oturum şeklinde düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını İSDER Başkanı Ender Akbaytogan yaptı. Dernek olarak 10 yıl içerisinde önemli bir konuma geldiklerini belirten Akbaytogan 57 üyeyle sektörün yüzde 70’ini temsil ettiklerinin bilgisini verdi.

İSDER’in Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile birlikte çalışmalar yürüttüğünü de ifade eden Akbaytogan, istif makineleri sektörünün genel değerlendirmesini yaparak şunları söyledi : “İstif Makineleri sektöründe Türkiye, Avrupa’nın 6’ıncı büyük pazarıdır. Pazar, 2014 yılında 12 bin 500 adede ulaştı. Ancak 2015 yılı başında hızlı başlayan pazarda maalesef ikinci yarıda bir durgunluk meydana geldi. Bu sene sonunda geçen seneye kıyasla yüzde 10’luk bir düşüş öngörüyoruz. Umudumuz, 2020 yıllarına doğru Avrupa’nın içerisinde daha yükseklerde olmak.”

Açılış konuşmasının ardından moderatörlüğünü Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran’ın yaptığı açılış panelinde İSDER Kiralama Komitesi Başkanı ve Universal Handlers Genel Müdürü Özgür Pala, Ritche Bros, İngiltere ve İrlanda Direktörü Rupert Craven, Cramo Kıdemli Başkan Yardımcısı Per Lundquist ve United Rentals Başkan Yardımcısı Fred Bratman hazır bulundu.

Forum Makina- Ekim 2015