MOMENT EXPO-İSDER, CEMAT ASIA FUARI İÇİN ŞANGAY’DAYDI

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üyesi derneklerden İstif Makinaları ve Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER), 31 Ekim-3 Kasım tarihlerinde Çin’in Şangay kentinde düzenlenen CeMAT Asia Uluslararası İstifleme, Otomasyon, Taşıma ve Lojistik Fuarı’na katıldı.

Asya Kıtası’nın en önemli istifleme makineleri fuarları arasında gösterilen CeMAT Asia’da bu yıl 600’den fazla firma yer aldı. Fuar kapsamında çok sayıda ülkeden gelen ziyaretçiyi standında ağırlayan İSDER, Türk istif makineleri sektörünün yapısı, çalışmaları ve dernek üyesi firmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

Fuarın ilk günü düzenlenen ve İSDER Kiralama Komitesi Başkanı Reyhan Uğurlu Yücel’le İSDER Genel Sekreter Vekili Oğuz Yusuf Yiğit’in de katıldığı “Uluslararası Kiralama Konferansı Asya” toplantısında, Çin ve Japonya’daki kiralama pazarı değerlendirildi. Konferans kapsamında ayrıca kiralama stratejileri ve başarılı kiralama firmalarının özellikleri de ele alındı. İSDER, fuar boyunca organize ettiği toplantılarla hem sektör, hem de dernek ve üyeleri adına önem arz eden işbirlikleri için zemin hazırladı. Bu kapsamda Çin Forklift Derneği (CITA) ile düzenlenen ortak toplantıda Çin’deki forklift pazarının mevcut durumu ve Çin forkliftlerinin dünyadaki yeri değerlendirildi. Toplantıda aynı zamanda CITA ve İSDER arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi yönünde de karar alındı. İSDER, fuar çerçevesinde Amerika İstif Makineleri Derneği (MHI) ile de bir araya geldi. Ana gündem maddesini önümüzdeki yıl gerçekleşecek MHI etkinliklerine yönelik İSDER’in vereceği desteğin oluşturduğu toplantıda, iki kurumun kardeş dernek oldukları da ilan edildi.

Uluslararası fuarların Türkiye’nin ve makine alt sektör derneklerinin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını belirten İSDER yetkilileri, dünya çapında düzenlenen diğer CeMAT Fuarları’nda, Türk istif makineleri sektörünün tanıtımı için yapılacak çalışmalar konusunda fuar organizatörü Deutsche Messe ile de çeşitli çalışmalar gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Moment Expo, Ekim 2017